Plébánosok

Plébánosai templomunknak:

Az első újvárosi templom a "Szent Salvator kápolna" lelkipásztorai:

- 1696: Patay Zsigmond

- 1700: Kiss N.

- 1702: Kapuváry Márton

- 1710: Kiss Mihály

- 1713: Lenty György

- 1722: Szentmihályi János

- 1729: Szolvodits János

- 1736: Sebő Mihály

A második újvárosi templom a "Szent József fatemplom" lelkipásztorai:

- 1748: Hermann József

- 1755: Szabó Imre

- 1762: Horváth István

- 1766: Gergeli Imre

- 1769: Tauffer Kajetán

- 1770: Keller Antal

- 1781: Somogyi Lipót, későbbi Szombathelyi megyéspüspök

- 1788: Ulrich Remig

- 1810: Mödinger Ferenc

- 1812: Filinger Lipót

- 1823: Kozmár György (Ő teszi le a mai templom alapjait)

A harmadik újvárosi templom az "Urunk színeváltozása templom" lelkipásztorai:

hetsey-jozsef.jpg

- 1836: Hetsey József

A ma látható templom építő plébánosa. Kozmár György halála után rá várt a feladat, hogy felépítse ezt a monumentális, hatalmas templomot. Rengeteg áldozat árán sikerült is, hiszen 1836-41 között meg is épült Győr második legnagyobb temploma

horvath-lajos.jpg

- 1861: Horváth Lajos honvéd kanonok-plébános

Az ő idejében szépül meg teljesen a templombelső, a kor neves hitszónoka. Templomunk egyik nagy plébánosa volt.

barilich-lorinc.jpg

- 1909: Baralich Lőrincz

Szentéletű ember volt, a szegények nagy segítője, lelki orvosa. Letelepíti a Trianon telepen (Gyepszél) az isteni megváltós nővéreket, itt alapított iskolát a gyermekeknek.

lukats-dezso.jpg

- 1939: Lukáts Dezső

A háború idejében vezette a plébániát, látnia kellett, ahogyan a szép templom valósággal elpusztult a lángokban. Rá várt a feladat, hogy újra építse templomunkat. A külsejében megújult templomunk működésének méltó emléke.

szabo-istvan.jpg

- 1950: Szabó István

Az egykori püspöki körlevél így jellemzi újvárosi működését: "Győr-Újvárosban a műveltebb rétegektől a legegyszerűbb emberig mindenkinek mindene volt."

toth-laszlo.jpg

- 1958: Tóth László kanonok, esperes-plébános

A Kádár-korszakban volt plébános.  Ő még a buzgó hitéletet mutató templomnak volt a plébánosa, de az itt eltöltött 25 év alatt erősen megváltozott Újváros, benne a hitélet is. Jó házigazdája a templomnak, mindig tesz érte, alakítja, szépítgeti. Kifesteti a templombelsőt a templom stílusának megfelelően, korszerűsíti a világítást, új harangot öntet, mely Győr második legnagyobb tömegű harangja. Megkezdi a templom külső tatarozását is, mely ünnepélyes keretek között lett megáldva. Megkezdi az új liturgikus tér kialakítását.  A betelepült roma gyerekekkel is sokat foglalkozik, főleg az elsőáldozásra való fölkészítésben

plebanos-2.jpg

- 1985: Nagy László kanonok

Neki áll a plébánia belső korszerűsítéséhez. Sokat foglalkozott a hittanosokkal eleinte a sekrestyében, majd a plébánia földszinti nagytermében. Meglátogatta a családokat, sok gyermeket verbuvált össze. Itt ünnepli ezüstmiséjét egykori szentelendő társaival együtt, melyen jelen volt Pataki Kornél győri püspök és az őket pappá szentelő Bánk József váci püspök. Rendkívül jó prédikáns volt hívei szeretettel hallgatták. Tanított a hittudományi főiskolán is. Világi előadókat hív meg, tartalmas előadások hangzanak el a templomban. Ide más városrészekből is eljönnek. Elkészítteti a hősök emléktábláit. Pinnyédi filiánk híveinek is igaz pásztora volt. 1994-ben, elhelyezésével megürült az újvárosi plébánia széke, és a Szigeti plébániához csatolják plébániánkat.

smatovics.jpg

- 1994-2000: Smatovits János  kanonok

sandor-gabor.jpg

- 2003-2009: Sándor Gábor (kisegítő lelkész)

plebanos-4.jpg

-2000-2003 február 1: Ferling György

plebanos-7.jpg

- 2003 február 1 - augusztus 1: Radó Tamás pápai prelátus

Urunk színeváltozása plébánia Győr-Újváros fényképe.

- 2003-2017 augusztus 1: Zsebedics József  c. kanonok

József atya idejében sok minden megújult egyházközségünkben. Csak, hogy a legfontosabbat említsük: visszakaptuk a Karitasztól plébániánkat, ekkor alakítja ki József atya a plébánia új közösségi termét és hittantermét, hogy a roma gyerekekkel tudjunk foglalkozni. Megújult a toronyóra, és az ő vezetésével újult meg templomunk tetőzete és a templom külső fala, később a templomi utcai kőkereszt is. Restauráltatta a szép színes templomi üvegablakainkat. Két évvel ezelőtt ünnepeltük aranymiséjét templomunkban. Tavaly pedig megírta templomunk történetét "Az újvárosi Római Katolikus Egyház története" címmel. 2017. augusztus 1-i hatállyal megyéspüspök úr nyugállományba helyezte, így megüresedett a győr-szigeti plébánia széke. Ugyanezen hatállyal a Németh Gábor atya által vezetett kisbácsai plébániához csatolják Győr-Sziget és Újváros plébániákat és Pinnyédi filiánkat. József atya továbbra is szolgálja a híveket és segíti utóda munkáját.

Urunk színeváltozása plébánia Győr-Újváros fényképe.

dr. Németh Gábor 2017. augusztus 1- :

2017. augusztus 1-i hatállyal Kisbácsa mellett Győr-Újváros, Sziget és Pinnyéd plébánosa.