175 éves az újvárosi Urunk színeváltozása templom - Beharangozó

2016.09.01

Zsebedics Józsefnek a közelmúltban jelent meg Az újvárosi római
katolikus egyház története című kötete, amely nemcsak az egyház
történetére terjed ki, hanem bemutatja az ott tevékenykedő plébánosok
munkáját, Újváros történetét.

A Kossuth utcában álló templom kívülről egy évvel ezelőtt újult meg, megtörtént a tető, a homlokzat felújítása és az épület falszigetelése, összesen 46 millió forintból.
Az idén 175 éves épületbe lépve, az előtérben Pandur József győri
festőművész két falfestménye, valamint az I. és a II.
világháborúban elesettek nevét őrző márványtábla látható. A plébános a templom múltját felelevenítve kiemelte, ez Újváros harmadik templomba,
az első a Szent Salvator-kápolna volt, melyet Zichy István gróf
építtetett 1695-ben, a mai zsinagóga helyén állt. A második egy fatemplom 1749-ből, a mai épület mögött, amely száz évig szolgálta a
híveket. A ma is látható templomot öt éven át építették klasszicista
stílusban, 1841-ben szentelték fel. Érdekessége volt, hogy a város és
az egyház közös finanszírozásában készült és közös fenntartásban
működött. Ezért látható, az országban egyedülálló módon, a templomban
Győr címere.

Az egyhajós templom mindkét oldalán kápolnák sora látható, a Szent Család, a Szent Szent József valamint a Szűz Mária kápolnája. Itt látható az Újvárosi Segítő Szűzanya kegyképe, melyhez sok ima meghallgatása kötődik, rengeteg imakérés talált meghallgatásra, csodás közbenjárása által. Tábla őrzi egy csodálatos gyógyulás emlékét. A kápolnában számos köszönetajándék, köszönőtábla található, igaz, az idők során több ezüst tárgynak is lába kelt.

A főoltárkép Urunk színeváltozása, Hemmerlein műve, de megtalálható itt Szent József és Szent István szobra is. A színes üvegablakok egykori gazdag újvárosi polgárok, iparosok, kereskedők adományai,
nevüket őrzi a még ma is olvasható szöveg, többek között Puntigam Rezső fűszeres, Hilbert Ferenc sertéskereskedő, Stirling Tóbiás gabonakereskedő nevét láthatjuk felnézve a felújított ablakokra. A plébános büszke a templomi zászlókra is, több az idők folyamán megsemmisült, eltűnt, de néhányat sikerült kiállítani, a Mária képével
díszített Mária kongregáció zászló, vagy a céhek egykori zászlóit. (pl: szegkovácsok)

Az orgona darabjait 1854-ben Pozsonyból hozták hajóval, még ma is
szolgálja a híveket. A templom harangjai mindkét világháborúban
megsérültek, a város második legnagyobb
harangja 1200 kg-os, 1973-ban öntötték, a kisebbik a Szent József, 400 kgos

1927-ből való. Zsebedics József azt mondja, most azon kell fáradozni,hogy pályázati forrásból a belső felújítás is megtörténjen, ugyanis akorábbi beázások miatt hullik a vakolat. A plébános reméli, hogy a felújítás alatt álló Újváros hosszú távon nemcsak szép épületekkel, betelepült emberekkel, hanem a templomhoz tartozó hívekkel is gyarapodik.

1841. Mária nevenapján, szeptember 12-én, szentelték fel Győr második
legnagyobb templomát, az újvárosi Urunk színeváltozása
plébániatemplomot. Ebből az alkalomból megemlékező, templomszentelési búcsú szentmise lesz szeptember 12-én 18 órától, ahol az ünnepi szentmisét dr. Schmatovich János prépost- kanonok, volt újvárosi plébános mutatja be a templomban szolgáló egykori lelkészekkel együtt. A szentmisén felcsendül Halmos László győri miséje.

Szöveg: Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor